Tel: 600283424
Jak wyłączyć komunikat o zbliżającej się awarii dysku?
PerfectSoft > Baza wiedzy > General > Jak wyłączyć komunikat o zbliżającej się awarii dysku?

Jak wyłączyć komunikat o zbliżającej się awarii dysku?

S.M.A.R.T. dysku

Dzielimy się z Wami bezpłatnie wiedzą programistyczną.

Jeżeli doceniacie naszą pracę możecie nas wesprzeć dobrowolną wpłatą:

DONATE

EN

Komunikat o zbliżającej się awarii dysku – Dyski twarde HDD, ze względu na swoją budowę, narażone są na uszkodzenia dużo bardziej niż pozostałe elementy komputera. Szczególnie gdy dysk jest często przenoszony w trakcie pracy np. w laptopach lub dyskach zewnętrznych. Dysk jest także bardzo ważnym elementem komputera, ponieważ przechowuje pliki właściciela takie jak filmy, zdjęcia, dokumenty. Ponieważ ochrona tych danych jest bardzo ważna, dla dysków zastosowano technologię S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) – system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. Technologia stosowana jest od czasu dysków ATA-3, aż do obecnych dysków SSD. Stan dysku jest monitorowany przez niego samego, a w momencie prawdopodobieństwa wystąpienia awarii informacja taka przekazywana jest do systemu i wyświetlana użytkownikowi.


Spis treści


Komunikat o zbliżającej się awarii dysku


Informacja o zbliżającej się awarii dysku może być wyświetlana w postaci „dymku” w obszarze powiadomień tzw. Tray przy zegarze systemu windows, a także w postaci pojawiającego się nowego okna.


Dysk informujący o zbliżającym się uszkodzeniu powinien być w najbliższym czasie wymieniony, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo utraty danych. Czy taki dysk nadaje się tylko do wyrzucenia? Przecież można zbadać programami takimi jak np. HD Tune, a następnie wydzielić partycję na zdrowej części dysku. Najprawdopodobniej taki dysk i tak ulegnie uszkodzeniu, ale do tego czasu może służyć (jego zdrowa część) do przenoszenia danych z jednego urządzenia na drugie, do pobierania plików z internetu, które będą z niego zrzucane na bieżąco.Wyłączanie komunikatu


Wykorzystanie dysku, który najprawdopodobniej ulegnie uszkodzeniu skutkuje częstym wyświetlaniem informacji o tym. W przypadku, gdy stan dysku jest nam znany, to taka informacja może stać się uciążliwa, dlatego jednym z rozwiązań jest wyłączenie takich komunikatów.


Opis jak wyłączyć komunikat w systemie Windows:

1. Należy otworzyć Panel sterowania;

2. Następnie Harmonogram zadań;


Komunikat o zbliżającej się awarii dysku
Komunikat o zbliżającej się awarii dysku

W starszych systemach można także uruchomić Harmonogram zadań z menu start:
Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Harmonogram zadań

3. Po lewej stronie znajduje się Biblioteka harmonogramu, należy z niej wybrać kolejno: Microsoft -> Windows -> DiskDiagnostic


Komunikat o zbliżającej się awarii dysku
Komunikat o zbliżającej się awarii dysku

4. W środkowej części znajduje się składnik systemu: Microsoft-Windows-DiskDiagnosticResolver
Klikając na składnik PPM (prawym przyciskiem myszy) i wybrać włącz/wyłącz lub nawet usunąć. Przy włączonej opcji istnieje możliwość wyboru momentów uruchomienia zdarzenia.


×
Czy życzą sobie Państwo kontaktu z naszej strony?
TOP