Tel: 600283424
Jak naprawić folder poczty Outlook – scanpst.exe
PerfectSoft > Baza wiedzy > General > Jak naprawić folder poczty Outlook – scanpst.exe

Jak naprawić folder poczty Outlook – scanpst.exe

Dzielimy się z Wami bezpłatnie wiedzą programistyczną.

Jeżeli doceniacie naszą pracę możecie nas wesprzeć dobrowolną wpłatą:

DONATE

EN

Jak naprawić folder poczty Outlook – scanpst.exe


Narzędzie do zarządzania pocztą jakim jest program Outlook pozwala gromadzić wiadomości w oddzielnych grupach – bazach danych, a w nich wiadomości można segregować w folderach. Każda baza jest oddzielnym plikiem  z rozszerzeniem „pst” (lub „ost”) znajdującym się na dysku komputera. Czasem dochodzi do sytuacji, w której dana baza danych przestaje funkcjonować poprawnie. Objawy mogą być bardzo różne, takie jak problemy z otworzeniem części lub wszystkich wiadomości, blokada przenoszenia maili między folderami, odmowa wczytania listy maili lub wyświetlanie pustej listy. W wymienionych przypadkach, jak i innych poddających wątpliwość prawidłowego funkcjonowania bazy danych zalecana jest jej naprawa narzędziem dołączonym do Outlook. Jak naprawić folder poczty Outlook? – za pomocą scanpst.exe. Jest to program, który pomoże zdiagnozować ewentualne uszkodzenie i spróbuje wykonać jego naprawę. Poniżej znajduję się opis krok po kroku jak z tego narzędzia skorzystać.Naprawa bazy danych Outlook – krok po kroku


1. W programie Outlook należy odczytać lokalizację uszkodzonej bazy danych. Klikając prawym przyciskiem myszy na nadrzędny folder danej bazy wybrać „Właściwości” i w zakładce „Ogólne” przycisk „Zaawansowane”. Adres można skopiować z pola „Nazwa”. Lokalizację można odczytać także wchodząc przez Panel sterowania -> Poczta -> Pliki danych. W zakładce „Pliki danych” można odczytać lokalizację dla szukanej bazy danych.


2. Następnie konieczne jest zamknięcie programu Outlook, ponieważ potrzebny będzie pełny dostęp do baz danych.


3. Znalezienie i uruchomienie programu scanpst.exe. Lokalizacja programu zależy od wersji Outlook. Można spróbować wyszukać program za pomocą pola „Wyszukaj” w folderze „Program Files” lub „Program Files(x86)”. Jeśli to nie przyniesie skutku, to należy znaleźć go w poniższych lokalizacjach:


Wersja Outlooklokalizacja
Outlook 2013 - Windows 32-bitC:\Program Files\Microsoft Office 15\root\office15
Outlook 2013 - Windows 64-bitC:\Program Files(x86)\Microsoft Office 15\root\office15
Outlook 2010 - Windows 32-bitC:\Program Files\Microsoft Office\Office14
Outlook 2010 - Windows 64-bitC:\Program Files\Microsoft Office(x86)\Office14
Outlook 2007 - Windows 32-bitC:\Program Files\Microsoft Office\Office12
Outlook 2007 - Windows 64-bitC:\Program Files(x86)\Microsoft Office\Office12
Pozostałe typowe lokalizacjeC:\Program Files\Common Files\System\Mapi\1033\
C:\Program Files\Common Files\System\MSMAPI\1033
C:\Program Files\Common Files\System\Mapi\1033\NT
C:\Program Files\Common Files\System\Mapi\1033\95

4. W uruchomionym programie, w polu „Wprowadź nazwę pliku, który chcesz przeskanować” (ang. Enter the name of the file you want to scan) przyciskiem „Przeglądaj” (ang. Browse) należy znaleźć bazę danych wymagającą przeskanowania. Następnie należy wystartować klikając „Uruchom” (ang. Start).


Jak naprawić folder poczty Outlook

5. Jeżeli program znajdzie błędy w bazie danych, to przed rozpoczęciem naprawy spyta czy utworzyć kopię zapasową bazy. Dla bezpieczeństwa danych, warto się na to zgodzić i podać lokalizację przyciskiem „Przeglądaj” (ang. Browse).


Jak naprawić folder poczty Outlook

6. Pozostaje przystąpić do próby naprawy przyciskiem „Napraw” (ang. Repair).


7. Po ponownym uruchomieniu Outlook mogą pojawić się dodatkowe foldery „Odzyskane foldery osobiste” lub „Utracone i odnalezione”. Jeżeli znajdują się w nich odzyskane maile, to można je teraz przenieść do właściwych folderów.


8. Czasem konieczne jest kilkukrotne skorzystanie z programu scanpst.exe.


Po tak wykonanych czynnościach, problemy z bazą danych poczty Outlook powinny zostać rozwiązane.
×
Czy życzą sobie Państwo kontaktu z naszej strony?
TOP